Урок у 8 класі: Кількість теплоти. Питома теплоємність
речовини
Мета: сформувати початкові уявлення учнів
про кількість теплоти як міру зміни внутрішньої енергії тіла, поняття питомої
теплоємності речовини; вироблення вмінь розв’язувати задачі на знаходження
кількості теплоти; вивчити рівень освітньоїкомпетентності учнів;
розвивати вміння встановлювати закономірності на основі дослідів, розвивати
пізнавальний інтерес; виховувати уважність.
Основні
поняття: кількість
теплоти, питома теплоємність, джоуль, калорія.
Обладнання: посудини, олія, вода, спиртівки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Якщо у слові — початок,
то в числі — продовження свідомості.
Д. Менделєєв
Хід уроку
I. Розминка
Обговорення
епіграфа уроку.
II. Актуалізація опорних знань
1. Фізичний
диктант
Варіант 1
1. Дайте
означення температури тіла.
2. Назвіть
різні види термометрів.
3. Які є
способи зміни внутрішньої енергії тіл?
4. Що таке
теплопровідність?
5. В
якому агрегатному стані не може відбуватися конвекція?
6.
Закінчіть речення: «Чим швидше рухаються молекули тіла, тим його температура…»
7. Чому
навесні забруднений сніг тане швидше, ніж чистий?
8.
Чому бійці, які десантуються з гелікоптерів на канатах, обов’язково одягають
рукавички?
9. Для
чого труби теплових мереж обмотують мінеральною ватою?
Варіант 2
1. Що
називають внутрішньою енергією тіла?
2. Назвіть
види температурних шкал.
3. Назвіть
види теплопередачі.
4. Що таке
конвекція?
5. Як
називається хаотичний рух молекул у тілі?
6.
Закінчіть речення: «Тепловими називають явища, пов’язані зі зміною…»
7. Чому
влітку краще носити світлий одяг?
8. Чому
нагрівається металевий дріт, якщо його декілька разів зігнути і розігнути?
9. Чому, щоб
скип’ятити воду в каструлі, ми нагріваємо дно каструлі, а не її кришку?
Після того,
як учні здали аркуші з відповідями, можна швидко прослухати відповіді на
запитання.
2.
Заслуховування повідомлень:
«Значення
теплопередачі в природі, побуті, техніці»,«Особливості теплообміну теплокровних
істот».
III. Мотивація
навчальної діяльності
Демонстрація досліду
На однакових
спиртівках у двох однакових посудинах нагрівають однакову масу олії та води.
Запитання до
учнів: як ви думаєте, яка речовина швидше закипить?
Отже,
давайте не квапитися з висновками, а з’ясуємо все послідовно.
IV. Сприйняття
та засвоєння нового матеріалу
1. Поняття кількості теплоти
та її одиниці
Для
кількісної характеристики процесу теплопередачі використовують поняття
кількості теплоти.
Кількість
теплоти – це фізична величина, значення якої дорівнює енергії, яку тіло одержує
або віддає в процесі теплопередачі.
Кількість
теплоти позначається символом Q. Одиницею кількості теплоти в
СІ є джоуль (Дж).
Здавна
застосовували ще таку одиницю вимірювання кількості теплоти, як калорія. Зараз
цю одиницю часто використовують для обчислення енергії, що виділяється в
результаті споживання харчових продуктів: 1 кал = 4,2 Дж.
2. Навчальне дослідження
Від чого ж залежить
кількість теплоти, необхідна для нагрівання певного тіла?
•
3 попереднього досліду з олією та водою можна зробити висновок, що вона
залежить від роду речовини.
•
Переконуємо, що кількість теплоти залежить від зміни температури тіла (можна
провести дослід, або провести уявний експеримент).
•
Залежить від маси речовини (проводимо дослід з різною масою води).
Отже,
кількість теплоти, необхідна для нагрівання тіла (або виділена тілом під час
охолодження), залежить від роду речовини, з якої складається тіло, від маси
цього тіла та від зміни його температури.
Можна
записати формулу: Q =
сm∆t = сm(t2 – t1),
де Q –
кількість теплоти, т – маса речовини, ∆t –
зміна температури, с – коефіцієнт пропорційності, що
визначається родом речовини, його називають питомою теплоємністю
речовини .
За цією ж
формулою можна визначити кількість теплоти, що виділяється при охолодженні.
3. Питома теплоємність
Фізичний
зміст: якщо маса речовини 1 кг, а зміна температури становить 1 °С, то числове
значення кількості теплоти дорівнює числовому значенню питомої теплоємності
речовини.
Питома
теплоємність — це фізична величина, яка характеризує речовину і чисельно дорівнює
кількості теплоти, яку необхідно передати речовині масою 1 кг, щоб нагріти її
на 1 °С.
Одиниці
вимірювання: Дж/кг∙°С.
Розглянемо
таблиці питомих теплоємностей. (Зазначимо, що числові значення питомих
теплоємностей, подані в Дж/кг∙°С і Дж/кг∙К, є однаковими.)
4.
Теплоємність
Іноді
дослідним методом вимірюють теплоємність тіла – кількість теплоти
потрібної для нагрівання (охолодження) тіла на 1 К (°С).
Позначають
теплоємність буквою С. А обчислюють і вимірюється у Дж/°С
V. Осмислення об’єктивних
зв’язків
Якісні
задачі:
1. Питома
теплоємність сталі 500 Дж/кг°С. Що це означає?
2.
Чому в системах охолодження найчастіше використовують воду?
3. Яка
кількість теплоти потрібна, щоб 1 кг заліза нагріти на 2 °С? А 2 кг
на 1 °С?
4. Мідну,
сталеву й алюмінієву деталі однакової маси остудили на 1 °С. Яка з деталей
віддала більшу кількість теплоти?
Розв’язування
задач:
1. Мідну
заклепку масою 50 г потрібно нагріти від 20 до 370 °С. Скільки тепла для цього
потрібно? (7 кДж)
2. Металевий
циліндр масою 250 г нагрівся від 25 до 225 °С, коли йому було передано 46 кДж
тепла. З якого металу виготовлено циліндр? (алюміній)
3. В
алюмінієвій каструлі масою 500 г підігрівають 3,5л води від 20 °С до кипіння
при 100 °С. Скільки тепла для цього потрібно? (1212800 Дж)
4. У кружці,
теплоємністю 65 Дж/°С знаходиться 100 г води, яку нагрівають на
40 °С.
Скільки теплоти для цього потрібно затратити? (19,4 кДж)
VI. Узагальнення знань
Доповнення
таблиці «Фізичні величини»
№
|
Назва фізичної величини
|
Позна-чення
|
Основна одиниця
|
Формула
|
Вимірювальний прилад
|
26
|
Кількість теплоти при нагріванні
|
Q,
|
Дж
|
Q = сm∆t
|
VII. Домашнє завдання
1. § 45
(підручник В. Сиротюк).
2.
Розв’язати задачі:
1) Яку
кількість теплоти віддасть дерев’яна лава масою 15 кг, яка нагріта сонячними
променями вдень, коли вночі охолоне на 15 °С?
2) На
нагрівання цеглини масою 3,2 кг на 21 °С витрачено стільки ж тепла, скільки
потрібно для нагрівання 0,88 л води на 16 °С. Обчисліть питому теплоємність
цегли.
Немає коментарів:
Дописати коментар